Pokorny Ferenc
( Érd, 1934. augusztus 5. - )
Gépésztechnikus, helytörténeti kutató
Pokorny Ferenc 1934. augusztus.5-én született Érden. 1996-tól Budapesten lakik, de máig kapcsolatot tart fenn, szülõvárosával.
Családja, dédszülõkig visszamenõleg érdi illetõségû. Megalakulása óta tagja az érdi Városszépítõ és Honismereti Egyesületnek.
A Csuka Zoltán Városi Könyvtár 1996-óta meghirdetett helytörténeti pályázatának aktív résztvevõje. Írásaival, családi dokumentumaival még napjainkban is gazdagítja a könyvtár és a múzeum helytörténeti gyûjteményét.
Már gyermekkorában figyelt a helyi közösségek által képviselt értékekre,
majd felnõttkorában olyan indíttatást érzett, hogy összegyûjtse, megírja személyes emlékeit ”megéléseit”, hogy a történések ne menjenek feledésbe.
Érd-Újtelep volt a szûkebb otthona a családnak, amelyet oly hitelesen és szeretettel mutat be írásaiban. A II. világháborút, a szülõföldjén átvonuló frontot eszmélõdõ gyermekként élte meg, és ezeket az élményeket szakirodalmi (hadtörténeti) kutatások adataival kiegészítve mutatja be az érdi olvasóknak a Valóság és emlékezet: A II. világháború érdi története (társszerzõ: Veress D. Csaba) c. könyvében.
A Városszépítõ és Honismereti Egyesületben, 2008-ban Pokorny Ferenc kezdeményezte, hogy Érden is emlékmûvet kellene állítani a II. világháborúban elesett érdi katona hõsök emlékére, amint azt itt Érden is tették elõdeink az elsõ világháborúban elesetteknek.
A nevek összegyûjtése több mint 60 év múltán, szinte az utolsó pillanatban történt, de szerencsére még ennyi idõ távlatából is voltak segítõk, családtagok, ismerõsök. Mindezek mellett Pokorny Ferenc kutatott a Hadtörténeti Intézet Levéltárában, Pest Megyei Levéltárban, Székesfehérvári Egyházmegyei Levéltárban és levelezett a hozzátartozókkal. Mindezt tette önzetlenül, saját költségén. Egyéves önzetlen, kitartó szorgalommal összegyûjtötte a II. világháborúban hõsi halált halt katonák adatai mellett azoknak az érdi polgároknak a névsorát is, akiket elhurcoltak és hadifogolytáborokban haltak meg. De összeállította a deportáltak, a munkaszolgálatosok, a háború civil áldozatai, valamint az életüket vesztett, de nem érdi illetõségû személyek névsorát is. Mintegy 750 áldozatról van dokumentuma, „A Hõsök és Áldozatok: A II. világháborúban meghalt érdi polgárok névsora” kéziratában. Kutatómunkájának köszönhetõen az összegyûjtött 257 névbõl 96 elesett érdi katona neve nem szerepelt a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet hadiveszteség állományában, melyet Pokorny Ferenc úr megküldött az intézetnek, ezzel is sikerült pontosítani a Hadtörténeti Intézet adattárát.
Pokorny Ferenc helytörténésznek köszönhetjük, hogy a hõsök emlékére és tiszteletére - mintegy az utókorra hagyományozva – a Városszépítõ és Honismereti Egyesület két példányban kiadta a „HÕSÖK KÖNYVÉT” amely, díszkiadványban õrzi mind a 374 elesett érdi katona nevét, születési, halálozási évét, rendfokozatát. (Az elsõ világháborúban 117 fõ a második világháborúban 257 hõsi halottról van tudomásunk.)
Munkahelyei:
Szakmai társaság:
Jelentősebb művei:
Hobbí:
Díja:
Érd Városáért Kitüntetés (2011)
Forrás: Ki kicsoda Érden ? - Csuka Zoltán Városi Könyvtár; Érdi Lap,